CHIP - rezerwowy pomocnik przy zagubieniach

MIKROCHIP to urządzenie wielkości ziarenka ryżu, wszczepiane podskórnie zwierzęciu, posiadające zakodowany ciąg cyfr. Jest to urządzenie pasywne - nie posiada ono własnego zasilania, dlatego aby odczytać dane potrzebny jest specjalny czytnik. Czytnik po przyłożeniu do miejsca implantacji (środkowa część szyi lub między łopatkami) "aktywuje" microchip, co umożliwia odczyt zakodowanego numeru.

Numery microchipów najczęściej składają się z 10 lub 15 cyfr - w zależności od regionu świata w którym są wykorzystywane. Gwarantem niepowtarzalności numerów jest Międzynarodowy Komitet ds. Rejestracji Zwierząt - ICAR. Komitet określa zasady korzystania z numeracji oraz przydziela pule numerów microchipów poszczególnym producentom.

Istnieje kilka baz danych rejestrujących microchipy ( zarówno płatnych jak i bezpłatnych ) , tworzonych najczęściej przez firmy, które zajmują się sprzedażą microchipów. W związku z tym, że polskie prawo nie wymaga rejestrowania zwierząt z wszczepionym microchipem, obecnie NIE ISTNIEJE W POLSCE ŻADEN CENTRALNY PAŃSTWOWY REJESTR ZWIERZĄT ZACHIPOWANYCH. Oznacza to, że żadna baza zwierząt nie jest zbiorem głównym. Dlatego warto zarejestrować pupila w bazie findmypet.eu, nawet jeśli jest on już zarejestrowany w innej bazie - zwiększy to szanse na jego odnalezienie. Baza findmypet jest bazą europejską, dlatego można w niej rejestrować microchipy wszystkich producentów (BEZPŁATNIE).

BEZPŁATNE bazy danych identyfikacji zwierząt:
  • findmypet.eu
  • dogid.pl
  • vetid.pl
  • Niemiecka baza danych TASSO (można rejestrować zwierzęta z różnych krajów)


PŁATNE bazy danych identyfikacji zwierząt:
  • identyfikacja.pl - Polskie Towarzystwo Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt (rejestracja on-line za pomocą animalid.eu) opłata 39zł, partner europetnet.com
  • safe-animal.eu (opłata 49zł, kolejne zwierzę 39zł) (partner europetnet.com)
  • www.cbdzoe.pl (opłata 30zł)

  • Wyszukiwarka zwierząt zarejestrowanych w różnych bazach zagranicznych
http://www.petmaxx.com


  • Baza danych IARDS oraz ORZ - brak informacji na stronie jak dopisać zwierzę prawdopodobne robi to weterynarz czipujący zwierzę
http://www.indexel.info



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BI i TRICOLOROWO - czyli jak to jest z tymi kolorami u beagle

Cztery kąty dla beagle'a - czyli o klatkach kennelowych

Dom wybuchł - beaglowa demolka

Jaki kaganiec będzie odpowiedni dla naszego beagle’a?