O beagle z… członkiem koła łowieckiego, który już od ponad 20 lat poznaje tę rasę

Beagle to psy myśliwskie, należące do grupy VI FCI. Tyle wie na pewno każdy właściciel beagle. Jednak czy umiecie odpowiedzieć na pytania dotyczące zadania myśliwskiego tej rasy?

Bez względu na to jaki jest nasz stosunek do polowań, jako właściciele beagle musimy zdawać sobie sprawę z tego, do czego został stworzony nasz pies. Wiedza ta pozwoli nam lepiej go zrozumieć i zaspokoić jego potrzeby, a co za tym idzie sprawić, by wspólne życie było przyjemnością.
Krótka rozmowa o zadaniu myśliwskim beagle, charakterze, polowaniu z beagle oraz o konkursach użytków, z Panem Krzysztofem Sobotą, wieloletnim członkiem Koła Łowieckiego Gawra przy PAN w Warszawie, który rasę beagle razem z małżonką poznaje od ponad 20 lat.

Kamila Izdebska: Jakie jest zadanie myśliwskie beagle?

Krzysztof Sobota: Beagle to psy gończe stworzone do długotrwałego wysiłku fizycznego, są samodzielne i niezależne, ale również potrafią pracować w grupie (w sforach i złajach). W Anglii były stosowane w polowaniach typu "par force". Zadaniem myśliwskim beagle jest znalezienie tropu i gon zwierzyny. W swojej pracy charakteryzuje się wytrwałością (wręcz uporem) do dogonienia lisa czy zająca. W trakcie emocjonalnego tropienia (czy pogoni za zwierzyną) charakterystycznie szczeka (głosi). Beagle głównie pracuje nosem tak "dolnym" jak i "górnym wiatrem", ale często zdarza mu się również gonić coś na wzrok.

KI: Czy charakter beagle jest związany z jego zadaniem myśliwskim?

KS: Beagle to psy o silnym instynkcie łowieckim, są uparte, cwane i niezależne. Cechy te dobrze wykorzystane przez właściciela (psy ułożone) dają efekty myśliwskie:
- wytrwałość fizyczną i psychiczną w tropieniu zwierzyny
- samodzielność i zaradność w terenie... (beagle się nie gubią, to właściciele za krótko czekają)

Oczywiście bardzo ważne jest aby "przekonać" beagle, że jest się jego przewodnikiem, wtedy jego samodzielność nie przerodzi się w samowolę. Wszystko to sprawia, że beagle bez odpowiedniej dawki ruchu oraz intelektualnej rozrywki w warunkach domowych stają się nieznośne.

KI: Czy w Polsce polowanie z psem rasy beagle ma racje bytu?

KS: Odpowiedź - TAK , jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie będzie to pies wszechstronny / do wszystkiego. Z czym i jak się poluje uzależnione jest od tego jaka zwierzyna jest w łowisku i tak też należy dobrać sobie rasę psa myśliwskiego. Jednak jeśli mamy beagle i chcemy z nim polować to po ułożeniu go czyli "dogadaniu się z nim" (często właściciel musi dostosować się również do beagle) możemy używać go jako tropowca czy posokowca.

KI: Jak można pracować z beagle, aby zaspokoić jego potrzeby związane z przeznaczeniem użytkowym rasy?

KS: Beagle to psy pracujące "nosem", "okiem" oraz chętnie biegające. Jeśli zapewnimy mu odpowiednią ilość ruchu w różnych zmieniających się okolicznościach to będzie szczęśliwy. W trakcie spacerów dobrze jest organizować jakieś różne zadania w formie zabawy (chowanie się, szukanie zguby, ćwiczenie posłuszeństwa itp.) Jednakowe, monotonne spacery beagle szybko nudzą, wtedy ma skłonności do "włóczenia się" i organizowania sobie czasu samodzielnie.

KI: Co Pan sądzi o udziale beagle w konkursach użytków?

KS: Praca z beagle, jego ułożenie jest bardzo ważne. Jeżeli właściciel ma potrzebę sprawdzenia swoich i psa umiejętności, to może brać udział w takich konkursach, ale.... Wśród wielu imprez sprawdzających pracę psów myśliwskich są również próby i konkursy dla psów gończych, jednak jeżeli są organizowane to bardzo rzadko. Zazwyczaj właściciele beagle zapisują się na konkursy tropowców albo niestety konkursy dzikarzy. W przypadku tropowców można to jeszcze zrozumieć - sprawdzimy jego węch i cierpliwość... Jednak w przypadku dzikarzy dla mnie jest to nieporozumienie - będziemy wzmacniać niepożądane cechy charakteru tj. agresję, zajadłość, a przecież beagle to pies zrównoważony, spokojny.

KI: Serdecznie dziękuję za cenne informacje i poświęcony czas :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dom wybuchł - beaglowa demolka

O beaglówkach z behawiorystką Joanną Hajdyła - Jarosz

Cztery kąty dla beagle'a - czyli o klatkach kennelowych

O beagle z... behawiorystką, współzałożycielką CONTACT DOGS